Bakony – a Balaton felől nézve

Bakony – a Balaton felől nézve

5 views
0

Sokak számára a Balaton a legjobb hely az egész világon… És ez így van jól. A kérdés csak az, vajon mit adhat akkor mindehhez a Bakony, és mi köze egyáltalán a Bakonynak a Balatonhoz? Miért érdemes a Balaton partról akár verőfényes napsütésben, akár felhős ég alatt a Bakonyba látogatni?

Ha egy gyors keresést végzünk az interneten, az első találatok között találjuk a Bakony–Balaton UNESCO Globális Geoparkot, mellette szép sorban a Bakony-Balaton szókapcsolatot nevükben viselő szervezeteket, aztán a Bakony és Balaton gasztronómiáját együttesen bemutató programokat, sőt, a tavalyi évben megvalósult Veszprém-Balaton 2023 program is a Bakony-Balaton régióval építette Európa Kulturális Fővárosát, Veszprémet.

A Balatonról nézve azonban a Bakony mégis kicsit ismeretlennek tűnhet. Így van ez akkor is, ha a Bakony-térség egyes nevezetességei – a Cuha-völgye, a bakonybéli Borostyán-kút, a tési szélmalmok vagy épp a bakonyi Gyilkos-tó ismerősen csengő nevek. Ez azért is lehet így, mert a Bakony turisztikai attrakcióinak híre eddig egymástól függetlenül jutott el a látogatókhoz. A nemrég megalakult Bakony Charta Egyesület épp ezen változtatna: a Bakonyt, mint a kultúra és a természet sokszínű, mégis egységes világát szeretné az odalátogatóknak megmutatni. Ízelítőül következzen néhány a Bakony-kínálta lehetőségek közül.

Hűsítő erdei séták

Amikor a nyári hőség szinte elviselhetetlen, mi sem esik jobban, mint egy hűsítő séta az erdőben. Németbánya, Herend, Bakonynána, Zirc, Nagyesztergár, Ugod-Huszárokelőpuszta… hogy csak egy-egy települést említsünk, ahonnan érdemes nekiindulni egy kellemes gyalogtúrának. A Bakonyt érinti az Országos Kék Túra, a Mária-út és a Közép-Dunántúli Piros túraútvonala is. A kicsikkel, nagyokkal, lustábbakkal és sportolói céllal érkezők is jól jelölt, biztonságos gyalogos útvonalakat találnak karbantartott pihenőpontokkal és applikáción keresztül tervezhető túrákkal.

A jórészt természetvédelmi területeken való kalandozások között érdemes az egyik leglátványosabb és legkedveltebb kirándulóhelyet, a Bakonynána és Jásd között található Római-fürdőt is útba ejteni, ahol a Gaja-patak egy szépséges vízesés formájában omlik alá a hatalmas sziklafalakon. A szurdok aljában a lezúgó víz kis medencéket alakított ki, amelyeket a legenda szerint már a Rómaiak is fürdőhelyül használtak, innen kapta ez a hely a Római-fürdő nevet.

A Bakony erdeiben még ma is el lehet veszni…

Hogy miért? Mert azon kevés helyek egyike, ahol gyakran eltűnik a térerő. És, hogy ez mire jó? Segít igazi kalandornak érezned magad, bakonyi betyárnak (vagy épp indiánnak), aki képes eligazodni az erdő mélyén is.

Ezredéves kultúra

Bakonyi látogatásunk vezethet Zircre is. Magyarország legmagasabban fekvő városában a ciszterci rend több mint 8 évszázados örökségével való ismerkedést követően érdemes ellátogatni a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóházba is, amelynek fő attrakcióját, az interaktív elemekkel tarkított Regulyversumot, 2022-ben az Év Kiállítása díjjal tüntetették ki. És persze szinte kötelező egy sétát tenni a méltán híres Zirci Ciszterci Arborétumban vagy megismerkedni  az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumában a Bakony növény- és állatvilágával vagy a népszerű mamutcsontvázakkal is. És innen már csak egy ugrás Bakonybél – bencés monostorával, csillagdájával, Borostyán-kútjával és megannyi túralehetőségével.

A rómaiak is, aztán 1000 éve Szent Gellért, később Cseh Tamás is szerette…

pedig ők csak Bakonybélt ismerték és nem tudták, hogy Magyarország legszebb fekvésű települése (egy 2016-os egy olvasói közvélemény kutatás alapján) is itt található. Aki Súr településre, aztán a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostorba ellátogat, megerősítheti, hogy vannak örök értékek.

 

„A Bakonyt látni és …” 

…meghalni? Na jó. A mondás eredetileg Nápolyhoz kötődik, de a Bakonyra is igaz: egyszer az életben mindenkinek látnia kell a Bakonyt! Ha valaki nem látta még például a bakonyi Cuha-völgyet, annak ideje ellátogatni oda! A völgy leglátványosabb része Porva-Csesznek és Vinye között található – ez az un. Cuha -szurdok -, a patakot itt meredek sziklafalak övezik, mellette pedig kerékpárral és gyalogosan is jól járható turistaút vezet. A Cuha-patak völgyében fut az ország egyik legszebb és egyetlen műemléki védettségű vasútja is, amely Zirc és Bakonyszentlászló között több alagúton és völgyhídon is keresztülhalad.

Épp belefér az időbe, hogy elgyere…

Akár a Balaton észak-keleti partjáról, akár az észak-nyugati részről indulsz útnak, egy óra alatt a Bakonyban találod magad. Ha pedig vonattal érkezel, akár saját bringád is hozhatod (kerékpárszállításra alkalmas vagonok közlekednek).

Aki pedig épp csak el akarja hagyni a Balatont, annak a Festetics Imre Élményközpont Természet Házát ajánljuk Gyenesdiáson, ahol interaktív látványelemekkal, VR- és AR-technológia segítségével is találkozhat a környék élővilágával, miközben akusztikus és vizuális effektekkel élethű, preparátumokat is tartalmazó, diorámákkal színesített kiállítást járhat be.

És mindez csak némi ízelítő… A Bakony a rejtekutak rengetege: minél jobban megismered, annál több titkát fedi fel előtted.

Címfotó: Morvai Attila, Súr

A szerzőről